مقدمه:

امروزه رشد بی‌رویه استفاده از اتومبیل در سطح شهرهای ما و افزایش سفرهای درون شهری موجب ایجاد مسائل مختلفی از قبیل ترافیک شدید و به تبع آن اتلاف وقت و زمان شهروندان،‌ آلودگی صوتی، آلودگی هوا و مسائل دیگری شده است، که این خود موجب کاهش کیفیت زندگی در شهرها می‌شود. با بالا رفتن استفاده از خودروی شخصی، توجه‌ها به سمت گسترش شبکه معابر، خیابان‌ها و بزرگراه‌ها می‌رود به طوری که فضاهای پیاده و محورهای حرکت حمل‌و نقل پاک، رو به فراموشی می‌‌روند. استفاده از وسایل حمل‌و نقل عمومی و به ویژه وسایل حمل‌و نقل پاک در بسیاری از شهرهای پیشرفته و در حال توسعه، موجب کاهش و حذف چنین مسائل و مشکلاتی شده است.از این رو شناخت تجربیات و برنامه‌ریزی جامع کشور هلند که سیستم حمل‌ونقل عمومی آن به‌عنوان یکی از جامع‌ترین و موثرترین سیستم‌های حمل‌ونقل در جهان شناخته می‌شود، می‌تواند گام موثری در ارتقای سیستم حمل‌ونقل شهرهای ما باشد.

محور اصلی برنامه:

رویکردی هوشمند و منسجم برای حرکت در شهر (پیاده+ دوچرخه+ سواره) بر اساس تجارب و نمونه‌های بین‌المللی و پروژه‌های حرفه‌ای

تاریخ و محل برگزاری:

۲۹ و ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۶٫ سالن شهید مطهری دانشگاه تربیت مدرس

سخنرانان اصلی:

 • Tonny Bosch: مدیرعامل شرکت Move Mobility از کشور هلند
 • محمدسعید ایزدی: معاونت محترم شهرسازی وزارت راه و شهرسازی
 • مهرداد تقی‌زاده: معاونت محترم حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی
 • مجتبی رفیعیان: ریاست محترم دانشکده‌ی هنر و معماری دانشگاه تربیت مدرس
 • احسان رنجبر: عضو هیئت علمی گروه شهرسازی دانشگاه تربیت مدرس، دبیر علمی
 • محمود صفارزاده: عضو هیئت علمی گروه برنامه‌ریزی حمل‌ونقل دانشگاه تربیت مدرس
 • علی صفوی: عضو هیئت علمی گروه شهرسازی دانشگاه تربیت مدرس
 • امیررضا ممدوحی: عضو هیئت علمی گروه برنامه‌ریزی حمل‌ونقل دانشگاه تربیت مدرس

دبیر علمی:

 • احسان رنجبر: عضو هیئت علمی گروه شهرسازی دانشگاه تربیت مدرس

کارگروه اجرایی:

 • ریحانه صفاری
 • نیلوفر دهقانی
 • اکرم محمدزاده

برگزار کنندگان:

 • انجمن علمی طراحی شهری دانشگاه تربیت مدرس، شرکت Move Mobility با همکاری Dutch Cycling Embassy از کشور هلند، دانشکده هنر و معماری دانشگاه تربیت مدرس، مهندسین مشاور سبزاندیش پایش(ساپ).

حامیان:

 • وزارت راه و شهرسازی، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و شورای اسلامی شهر تهران، جامعه مهندسان شهرساز ایران، انجمن طراحان شهری ایران. 

به تمامی شرکت‌کنندگان در سمینار و کارگاه،‌ گواهینامه‌ از Dutch Cycling Embassy، ارائه می‌گردد.

 • در مورد شرکت Move Mobility

تخصص اصلی شرکت Move Mobility در حمل و نقل پایدار شهری است. هدف اصلی این گروه به وجود آوردن شهرهای هوشمند می‌باشد. هدف این شرکت افزایش دسترسی، بالابردن کیفیت زندگی شهری و سرزندگی، امنیت و اقتصاد شهری با  فراهم آوردن راهنما برای پایه‌گذاری سیستم‌های حمل‌ونقل شهری است. تجربیات شرکت Move Mobility به صورت بین المللی و در کشورهای آمریکا (ممفیس و آستین و هوستن) مکزیک (کارناواکا و ویلاهرموسا)، گرجستان (تفلیس)، آفریقا (کامپلا، نایروبی ، موزامبیک و کیپ تاون) و در خاورمیانه کردستان عراق و ایران می باشد.

 • در مورد Dutch cycling embassy

این نهاد، یک گروه گسترده برای برنامه‌ریزی حمل‌ونقل پایدار است که دوچرخه‌سواری در آن نقش مهمی دارد. این گروه در راستای به اشتراک گذاشتن تخصص و تکنولوژی خود به عنوان کشور دوچرخه‌سواری برتر در جهان در جهت معرفی دوچرخه‌سواری به‌عنوان مدرن‌ترین، کارآمدترین و پایدارترین نوع حمل‌ونقل فعالیت می‌کند. چرا که دوچرخه‌سواری نه تنها به حمل‌ونقل شهری و ایمنی راه‌ها کمک می‌کند، بلکه تاثیرات مثبتی بر اقصاد، اجتماع و سلامت افراد دارد. کشور هلند امروزه در سراسر جهان دارای بالاترین نرخ دوچرخه‌سواری می‌باشد و طیف وسیعی از دانش‌فنی، محصولات و زیرساخت‌های دوچرخه‌سواری را فراهم می‌کند. هدف اصلی این گروه به اشتراک گذاشتن دانش و تجربیات کشور هلند در زمینه‌ی دوچرخه‌سواری با سراسر جهان است.

 • در مورد نرم‌افزار Move Meter

Move Meter  ابزار آنلاینی برای آنالیزکردن، برنامه‌ریزی و ساخت سناریوهای مختلف در راستای توسعه‌ی شهر است. این نرم افزار بینش آنلاینی در خصوص تاثیرگذاری سیاست‌گذاری‌های حمل‌ونقل و ترافیک و برنامه‌ریزی محیط‌زیست می‌دهد. Move Meter ابزاری جهت ساخت جهانی هوشمند است. این ابزار از پتانسیل‌های بالای اطلاعات و منابع موجود مانند gps، gsm، HERE data واطلاعات ترافیکی استفاده می‌کند. با استفاده از این ابزار شما این امکان را دارا هستید تا سناریوهای مختلف را با مکان‌های مختلف و شبکه‌های متفاوت داشته باشید. Move Meter شاخص‌های فضایی و محیط‌زیستی در خصوص مانیتور کردن و ارزیابی و نمره‌دهی و قضاوت برای سناریوها فراهم می‌کند. یکی از مهمترین مزیت‌های آن در دسترس بودن نتایج به صورت فوری است. این ابزار مناسب مشاوران، متخصصین حوزه‌ی حمل‌ونقل، ترافیک و برنامه‌ریزی شهری برای استفاده در سطح محله، منطقه و ملی می‌باشد. کاربرد Move Meter در محدوده‌های شهری است، که از آن استفاده‌ی گسترده‌ای در کشور هلند می‌شود.

اطلاعات تکمیلی: http://www.movemobility.nl

 • ثبت نام

جهت ثبت‌نام نهایی، ارسال فیش ثبت نام و اطلاع از برنامه سمینار و کارگاه به سایت www.Fups2018.com بخش Events مراجعه نمایید.

جهت برنامه‌ریزی بهتر برای حضور شرکت‌کنندگان، ثبت‌نام نهایتا تا تاریخ ۲۴ آذر ماه ۱۳۹۶ صورت می‌پذیرد.

 راه‌های ارتباطی

شما می‌توانید سوالات خود را با یکی از ایمیل‌های زیر در میان بگذارید:
info@fups2018.com و یا tmuudf@gmail.com
و یا در ساعات ۱۳- ۸ با شماره تلفن ۰۹۳۷۶۷۱۶۲۷۸ تماس حاصل فرمایید

 

برنامه‌ی کامل ۲ روز سمینار و کارگاه

 

لینک گزارش برنامه:

https://urbandesign.ir/%da%af%d8%b2%d8%a7%d8%b1%d8%b4-%d8%b3%d9%85%db%8c%d9%86%d8%a7%d8%b1-%d9%88-%da%a9%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4%db%8c-%db%b2-%d8%b1%d9%88%d8%b2%d9%87%e2%80%8c-%d8%ad/