شهر های مهمی در جهان در تکاپو برای انجام اقداماتی در جهت تبدیل جاده ها به معابری با اولویت پیاده، گسترش خطوط دوچرخه و ایجاد فضای بیشتر برای سرریز فعالیت های فردی و اجتماعی در فضای باز برای پاسخ دادن به بیماری همه گیر COVID-19 هستند. در این میان از شهرهای سیاتل و نیویورک در آمریکا گرفته تا لندن و بسیاری دیگر از شهر ها در این مسیر به طور جدی قدم برداشته و فعالیت خود را آغاز کرده اند. این شهرها با اتخاذ تمهیدات و سیاست های خود سعی بر آن داشته اند تا به فضاهای عمومی خود افزوده و حتی متعهد شده اند که مناطق بدون خودرو بیشتری را نیز به طور دائمی ایجاد کنند. به عنوان مثال مقامات شهر بارسلونا اخیراً از برنامه ریزی برای تبدیل یکی از سه خیابان به فضاهای عمومی و سبز در منطقه معروف ایکسپل (Eixample district) پایتخت کاتالون (بارسلونا) خبر داده اند.

اما سالها قبل از افزوده شدن “فاصله اجتماعی” به واژه نامه جهانی، بسیاری از شهرهای جهان خیابان های پیاده پر رونقی را در مراکز خود ایجاد کردند. فضاهای که نه تنها به حفظ هویت و پر رنگ تر کردن عناصر معماری در شهر کمک کرده بلکه به تقویت صنعت جهانگردی در این شهر ها نیز رونق داده است. در این مطالعه سعی شده تا به معرفی تعدادی از این معابر پرداخته شود. پیاده راه هایی که از گلاسگو تا پکن و حتی تا اصفهان از محبوب ترین پیاده راه های سراسر جهان محسوب می شوند. 

استروگت: کپنهاگن دانمارک (Strøget -Copenhagen, Denmark)

Strøget

خیابان استروگت (استروه-Strøget) به عنوان یکی از طولانی ترین خیابان های خرید صرفاً پیاده در جهان شناخته می شود و ۷ کیلومتر از مرکز شهر تاریخی کپنهاگ را در بر می گیرد. (منطقه پیاده از نظر فنی مجموعه ای از خیابانهاست که از این معبر مرکزی گسترش یافته است.) این خیابان از زمانی که در سال ۱۹۶۲ بر وسایل نقلیه بسته شد سایر شهرهای جهانی را در جهت اجرای پروژه های بدون خودرو و با اولویت پیاده تحت تاثیر قرار داد. علاوه بر این، این خیابان اثر قابل ملاحضه ای بر صنعت توریست و جذب آن را داشته است.

امروزه، این خیابان به دلیل ترکیبی از برندهای مهمی همانند Hermès و Prada و فروشگاه های مقرون به صرفه مانند H&M و Zara در اروپا بسیار محبوب است. استروگت همچنین به خاطر نوازندگان خیابانی خود که اغلب در مکانهای دیدنی مانند میدان آماگورتورو جمع می شوند، شناخته می شود.

 

روموفتارد: پاریس فرانسه (Rue Mouffetard-Paris, France)

 Rue Mouffetard

این خیابان قرون وسطایی در محله لاتین پاریس، مانند هماهنگ کننده ای جهانی شدن و سنت فرانسه را با شکلی کاملاً پاریسی متعادل کرده است. این خیابان پیاده رو که پاریسی ها آن را “لا موفه” می نامند، یکی از قدیمی ترین معابر پاریس محسوب میشود. قدمت این خیابان به قرن دوازدهم میلادی زمانی که به عنوان یک جاده رومی خدمت می نموده باز می گردد.

امروز ، رومفتارد همانند یک سرزمین عجایب جذاب با کف سنگ فرش شده است. در این خیابان در عرض چند دقیقه می توانید از کنار یک دکه نان فروشی، فروشگاه پنیر، بار سوشی و فروشگاه دسر عبور کنید. نکته جالب در مورد این محور این است که نویسنده مطرح ارنست همینگوی در کتاب خود با عنوان “خورشید نیز طلوع می کند” در سال ۱۹۲۶ از این خیابان نام می برد.

 

کارنابی: لندن انگلستان (Carnaby-London, England)

Carnaby

در وسعتی به اندازه ۱۴ خیابان با بیش از ۱۰۰ مغازه و ۶۰ کافه، رستوران و مرکز تفریحی، خیابان کارنابی یک مرکز سرزنده در غرب لندن (West End) است.
این محور با تاربخی طولانی و پر از رنگ محل تولد جنبش فرهنگی “Swinging London” در دهه ۱۹۶۰ بوده است؛ همچنین باید اشاره کرد که ستارگان موسیقی بسیاری در این خیابان کار خود را آغاز کرده و به موفقیت های جهانی دست یافتند. این خیابان در سال ۱۹۷۳ به پیاده رو تبدیل شد و از آن زمان تاکنون به هنرمندان، نوازندگان، طراحان و خریداران از طریق نماد خودش خوش آمد گویی می کند.

 

چانمن: بیجینگ چین (Quinmen-Beijing, China)

Quinmen

خیابان چانمن تجلی مهارت پکن در همسویی بین قدیم و جدید است. این خیابان توانسته با معماری و تاریخچه سنتی که به قرن ها قبل (۱۳۱۱–۱۹۱۱) برمی گردد، در کنار مراکز خرید و اقامتگاه های استراحتی با سبک های پیشتاز معماری (از جمله هتل موجی) فضایی جذاب را فراهم نماید.

شروع تازه تغییرات جدی در این خیابان قبل از برگزاری بازی های المپیک پکن در سال ۲۰۰۸ اتفاق افتاد و به صورت ویژه مورد بازآفرینی قرارگرفت. علاوه بر خرید از فروشگاه های برند مطرح، این محور دارای برجسته ترین بناهای تاریخی مانند رستوران های مشهور مثال Quanjude Roast Duck است که اولین بار در سال ۱۸۶۴ افتتاح شد و چایخانه Lao She، یکی از معروف ترین چایخانه های پکن در این خیابان قرار دارد.

 

خیابان گل: کوریتیبا برزیل (Flower street-Curitiba, Brazil)

Flower Street

خیابان گل از باغ های گل جذابی که در سراسر مرکز خرید پیاده نصب شده اند، نام خود را می گیرد. این محور از یک مرکز تجمع، مرکز خرید و یک منطقه تاریخی فشرده در یک خیابان پیاده تشکیل شده است. پیاده راهی که توسط گردشگران و مردم محلی به دلیل فراوانی فضای سبز جذاب و کالاهای برزیلی مورد علاقه است. خیابان گل در شهر کوریتیبا، پایتخت ایالت پارانا در جنوب برزیل قرار دارد که در سال ۱۹۷۲ به یکی از اولین خیابان های بزرگ پیاده در این کشور تبدیل شد.

 

بوکانان: گلاسکو اسکاتلند (Buchanan street-Glasgow, Scotland)

Buchanan

از زمان ممنوعیت استفاده از وسایل نقلیه در سال ۱۹۷۸ در این محور، خیابان بوکانان به مرکز خرید گلاسگو تبدیل شده است. این خیابان سرزنده با مجموعه ای پر جنب و جوش از فروشگاه های بزرگ و هنرمندان خیابانی هویت گرفته و همچنین نمایشگاهی که از معماری ویکتوریا و ادوارد به خوبی در خود حفظ کرده است. این فضای شهری جذاب همچنین مرکز خرید گالری های جذاب بوکان و تالار کنسرت سلطنتی گلاسگو است. اگرچه این منطقه فقط برای افراد پیاده طراحی شده است، اما از طریق ایستگاه های حمل و نقل عمومی به راحتی قابل دسترسی است.

 

لینکن: میامی فلوریدا (Lincoln Road-Miami Beach, Florida)

Lincoln Road

روش بهتری برای گذراندن یک روز گرم در شهر میامی وجود ندارد بجز قدم زدن در جاده لینکلن، پیاده راهی که از ساحل فاصله زیادی ندارد. در حالی که این محور در بر گیرنده مراکز خرید برندهای مطرحی مانند Athleta و Urban Outfitters است، اما ترکیبی متنوع از رستوران های با فضای باز را در خود جای داده است. رستوران های جذاب و متنوع از سراسر جهان تنها بخشی از این پیاده را را تشکیل می دهند.

 

رودوپتی شامپلین: میامی فلوریدا (Rue du Petit-Champlain-Québec City, Canada)

Rue du Petit-Champlain

این خیابان به نام ساموئل دو شامپلین، موسس شهر کبک نامگذاری شده است. پیاده راه تاریخی که در قسمت قدیمی شهر کبک اولین منطقه تجاری در آمریکای شمالی بوده است. این محور از طریق قدیمی ترین پلکان شهر، ساخته شده در سال ۱۶۳۵، معروف به پله های شکستنی قابل دسترسی است.
رودوپتی شمپلن علاوه بر فروشگاه های صنایع دستی و گالری های هنری، بازدیدکنندگان را به دلیل  وجود هنرهای رنگارنگ خیابانی خود، که شامل نقاشی دیواری مشهوری با قدمت چهرصدساله است، جذب می کند.

 

پیاده راه چهارباغ: اصفهان ایران (Chahar Bagh-Isfahan, Iran)

چهارباغ عباسی اصفهان

چهارباغ عباسی واقع شده در شهر اصفهان یکی از اولین فضاهای شهری با جنبه های گوناگون است که قبل از قرن هفدهم در ایران ساخته شده است. این خیابان  یکی از معروف ترین خیابان های کشور ایران محسوب می شود که قسمتهای شمالی شهر را به بخشهای جنوبی متصل می کند. در طول تاریخ، این محور همیشه تحت تغییر و تحول بوده است، در حالی که هموار مهم و با ارزش باقی مانده است. در سالهای اخیر قسمت شمالی خیابان چهار باغ به پیاده راه تبدیل شده و به طور کامل از مسیری عبوری حال به مقصدی برای ساکنین شهر و گردشگران تبدیل شده است.
چهارباغ اتصال دهنده ساختمانها و فضاهای تاریخی با زندگی مدرن و حرکت به سوی جهانی شدن در قلب شهر است که بسیاری از مراکز خرید و امکانات گردشگری در آن واقع شده اند.

خیابان چهار باغ همیشه مکانی قابل توجه برای نشان دادن فرهنگ اصفهان و ایران در طول تاریخ بوده است. این فضا فرصت های زیادی را برای بازدیدکنندگان فراهم می کند و با همایت کامل از حمل و نقل فعال و عمومی افراد بی شماری را به خود جذب می کند.

چهارباغ عباسی اصفهان